چیزهایی که برام جالبه
مطالب علمی، مذهبی، سیاسی، اجتماعی، اما جالب
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: محمدطیب - ۱۳۸٧/۱٢/۱

روزی ابراهیم ادهم در بازارهای بصره عبور می‌کرد. مردم اطرافش را گرفته گفتند ابراهیم! خداوند در قرآن مجید فرموده «ادعونی استجب لکم» مرا بخوانید جواب می‌دهم شما را. ما او را می‌خوانیم ولی دعای ما مستجاب نمی‌شود. ابراهیم گفت علتش آن است که دل‌های شما به واسطة ده چیز مرده است (دعایتان صفائی ندارد و دلها پاک و بی‌آلایش نیست) پرسیدند آن ده امر چیست؟
گفت: اول آنکه خدا را شناختید ولی حقش را ادا ننمودید. دوم قرآن را تلاوت کردید ولی عمل به آن تکرار نکردید. سوم ادعای محبت با پیغمبر صلی الله علیه و آله نمودید ولی با اولادش دشمنی کردید. چهارم ادعا کردید با شیطان عداوت داریم ولی در عمل با او موافقت نمودید. پنجم می‌گویید به بهشت علاقه‌مندیم اما برای وارد شدن در بهشت کاری انجام نمی‌دهید. ششم گفتید از آتش جهنم می‌ترسم ولی بدنهای خود را در آن افکندید. هفتم به عیب‌گویی مردم مشغول شدید و از عیوب خود غافل ماندید. هشتم گفتید دنیا را دوست نداریم و ادعای بغض آن را نمودید ولی با حرص جمعش می‌کنید. نهم اقرار به مرگ دارید ولی خویشتن را مهیا برای آن نمی‌کنید. دهم مردگان را دفن نمودید اما از آنها عبرت و پند نگرفتید. این علل دهگانه است که باعث مستجاب نشدن دعای شما می‌شود.

محدث قمی رحمه الله در تتمة المنتهی ص 155 می‌نویسد مضمون این کلام از پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل شده شاید ابراهیم از آن جناب اخذ نموده است.


(روضات الجنات لفظ ابراهیم)


ای یک دلة صد دله، دل یک دله کن
صرّاف وجود باش و خود را چله کن
یک صبح به اخلاص بیا بر دَرِما
گر کام تو نیاید آن گه گله کن


(ابوسعید ابوالخیر)

مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :***************************
چارشنبه سوری نظافت یا حماقت


تماس با ما