مادر

اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها

و السر المستودع فیها بعدد ما أحاط به علمک

روز مادر

پیامبر محبت، رسول مهربانی ها، حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند:

بهشت زیر پای مادران است.

سوال این است که آیا همه مادران منظور است یا مادرانی با صفت خاصی؟ مثلا منظور پیامبر اسلام مادران مسلمان بوده یا مادر مشرک را هم در بر می گیرد. یا اینکه بهشت زیر پای مادران مهربان است یا مادران ظالم را هم در بر می گیرد؟ و ...

در نگاه اول این احساس را پیدا می‌کنی که بهشت زیر پای مادران است یعنی اینکه مادران در بهشت هستند. اما با نگاه به ادامه‌ی روایت به منظور اصلی پیامبر اسلام پی می‌بریم. 

منظور حضرت از این روایت این است که اگر طالب بهشتی باید در مقابل مادرت زانو بزنی تا بتوانی به بهشت برسی. با این نگاه، بهشت زیر پای همه مادران است با هر صفتی چه مومن چه کافر چه مهربان چه بداخلاق.

در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: منظور خداوند متعال از این آیه: "و قل لهما قولا کریما" این است که اگر والدینت تو را زدند در جواب به آنها بگو خدا شما را ببخشد و طلب آمرزش برای آنها بکنی. 

و در روایتی دیگر از امام صادق علیه السلام آمده است: هر کس که به والدینش با چهره‌ای خشمگین نگاه کند، خداوند هیچ نمازی از او را قبول نمی‌کند.

از خداوند متعال توفیق خدمت به مادران و جلب رضایت آنها را برای همه مردم خواهانم

/ 3 نظر / 44 بازدید
یوسفی

سلام علیکم گفت من مادر ت هستم که بهشت در دستان من بود ...گفتم پس چراالان زیر پای توست ؟گفت آن را زمین گذاشم تا تو را در آغوش بگیرم . به سلامتی همه مادرانی که گرمای وجودشان از فرسخ ها فاصله احساس می شود

ریحانه

سلام استاد. وقتتون به خیر. یه سوال داشتم. هرکاری میکنم وبلاگم باز نمیشه چش شده؟ چیکار باید بکنم؟

حرف ربط

میگما خوبه اسم امام صادق و پیامبر و آوردی...!!!